Jeśli otrzymałeś decyzją odmawiającą prawa do emerytury górniczej możesz wnieść odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Takie samo odwołanie wnosisz bez względu na fakt, czy jest to emerytura górnicza bez względu na wiek (przed 50 rokiem życia) czy też emerytura górnicza ze względu na wiek (po 50 roku życia). Zwróć jednak uwagę, że w zależności od rodzaju emerytury górniczej inaczej liczy się okres pracy górniczej, który warunkuje jej przyznanie. W artykule przybliżę Ci, jak skutecznie sporządzić i wnieść odwołanie od decyzji ZUS.
Odwołanie od decyzji ZUS emerytura górnicza
Jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie prawa do emerytury górniczej przeanalizują ją na spokojnie. Pamiętaj, że większość ubezpieczonych przechodzi na emeryturę tylko jeden raz, więc warto przygotować się do sporządzenia i wniesienia odwołania od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Wskazówka! W przypadku emerytury górniczej Kancelaria Szczodry prowadzi odrębny serwis internetowy, na którym bezpłatnie opisuje warunki, jakie trzeba spełnić do jej ustalenia. Możesz zapoznać się z tymi artykułami pod adresem: emeryturagornicza.pl
W jakich sytuacjach możemy wnieść odwołania od decyzji ZUS
Odwołanie od decyzji ZUS o prawo do emerytury górniczej możesz wnieść w sytuacji wydania decyzji o odmowie ustalenia prawa, jak również w sytuacji, gdy świadczenie zostało zaniżone np.: ZUS nie uwzględnił części okresów zatrudnienia, błędnie zastosował przeliczniki do okresów pracy górniczej, nie uwzględnił zarobków do ustalenia podstawy wymiaru świadczenia górniczego. Katalog, kiedy świadczenie może zostać zaniżone jest bardzo szeroki, dlatego warto przeanalizować otrzymaną z organu rentowego decyzję.
Ważne! Żeby móc szczegółowo przeanalizować poprawność ustalenia i naliczenia emerytury górniczej ZUS powinien doręczyć Ci: decyzję o przyznaniu lub odmowie prawa do emerytury górniczej, kartę przebiegu zatrudnienia. Bez tych dokumentów nie jest możliwa analiza poprawności naliczenia emerytury górniczej.
Termin na wniesienie odwołania od decyzji ZUS
Odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych powinieneś wnieść w terminie miesiąca od daty jej otrzymania. Jeżeli decyzja została nadana listem poleconym (rejestrowanym) termin ten liczysz od dnia następnego, po odebraniu korespondencji (dzień odebrania listu jest dniem zerowym). Jeżeli decyzja została wysłana listem rejestrowanym (zwykłym) i trafiła do skrzynki pocztowej dniem doręczenia decyzji jest dzień odebrania korespondencji.
Ważne! Jeżeli odwołanie zostanie wniesione po upływie miesięcznego terminu, sąd odrzuci Twoje odwołanie chyba, że przekroczenie terminu nie było nadmierne i nastąpiło z przyczyn niezależnych od Ciebie, co będziesz musiał wykazać i udowodnić.
Zapoznaj się z pełną treścią przepisy art. 477 [9] k.p.c., który reguluje termin na wniesienie odwołania od decyzji ZUS, jego przekazanie przez organ rentowy do sądu powszechnego, przyczyny odrzucenia odwołania przed sąd oraz okoliczności przekazania sprawy do ponownego rozpoznania przez organ rentowy:
art. 477 [9] Kodeksu Postępowania Cywilnego (pełna treść)
§ 1. Odwołania od decyzji organów rentowych lub orzeczeń wojewódzkich zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności lub decyzji wydanych przez ten zespół, wnosi się na piśmie do organu lub zespołu, który wydał decyzję lub orzeczenie, lub do protokołu sporządzonego przez ten organ lub zespół, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji lub orzeczenia.
§ 2. Organ rentowy lub wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności niezwłocznie, nie później niż w terminie trzydziestu dni od dnia, w którym otrzymał odwołanie, przekazuje je wraz z aktami sprawy do sądu. Organ ten lub zespół, jeżeli uzna odwołanie w całości za słuszne, może zmienić lub uchylić zaskarżoną decyzję lub orzeczenie. W tym przypadku odwołaniu nie nadaje się dalszego biegu.
§ 2 [1]. Jeżeli w odwołaniu od decyzji organu rentowego wskazano nowe okoliczności dotyczące niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji albo stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, które powstały po dniu wydania orzeczenia przez lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, od którego nie wniesiono sprzeciwu, lub orzeczenia komisji lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, organ rentowy nie przekazuje odwołania do sądu, lecz kieruje do lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do ponownego rozpatrzenia. Organ rentowy uchyla decyzję, rozpatruje nowe okoliczności i wydaje decyzję, od której przysługuje odwołanie do sądu. Przepis ten stosuje się także wówczas, gdy nie można ustalić daty powstania wskazanych w odwołaniu nowych okoliczności.
§ 3. Sąd odrzuci odwołanie wniesione po upływie terminu, chyba że przekroczenie terminu nie jest nadmierne i nastąpiło z przyczyn niezależnych od odwołującego się.
§ 3 [1]. Sąd odrzuci odwołanie w sprawie o świadczenie z ubezpieczeń społecznych, do którego prawo jest uzależnione od stwierdzenia niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji albo stwierdzenia stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, jeżeli podstawę do wydania decyzji stanowi orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a osoba zainteresowana nie wniosła sprzeciwu od tego orzeczenia do komisji lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i odwołanie jest oparte wyłącznie na zarzutach dotyczących tego orzeczenia. Jeżeli odwołanie opiera się także na zarzucie nierozpatrzenia wniesionego po terminie sprzeciwu od tego orzeczenia, a wniesienie sprzeciwu po terminie nastąpiło z przyczyn niezależnych od osoby zainteresowanej, sąd uchyla decyzję, przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania organowi rentowemu i umarza postępowanie. W takim przypadku organ rentowy kieruje sprzeciw do rozpatrzenia do komisji lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
§ 3 [2]. (uchylony)
§ 3 [3]. Przepis § 31 stosuje się odpowiednio w sprawach o świadczenia z ubezpieczenia społecznego rolników.
§ 4. Jeżeli organ rentowy lub wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności nie wydał decyzji lub orzeczenia w terminie dwóch miesięcy od dnia zgłoszenia roszczenia w sposób przepisany, odwołanie można wnieść w każdym czasie po upływie tego terminu.
§ 5. Ubezpieczony lub osoba odwołująca się od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności lub decyzji wydanej przez ten zespół, może również wnieść odwołanie - z wyłączeniem odwołania, o którym mowa w § 4 - do protokołu w sądzie właściwym do rozpoznania sprawy albo w sądzie właściwym dla miejsca zamieszkania ubezpieczonego lub osoby odwołującej się od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności lub decyzji wydanej przez ten zespół.
§ 6. Sąd, do którego wniesiono odwołanie, niezwłocznie przekazuje protokół organowi lub zespołowi, który wydał zaskarżoną decyzję lub orzeczenie, chyba że sąd ten jest właściwy do jego rozpoznania. W takim przypadku przewodniczący niezwłocznie zażąda akt sprawy i nada bieg odwołaniu, przesyłając odpis protokołu organowi lub zespołowi, który wydał zaskarżoną decyzję lub orzeczenie.
§ 7. Jeżeli organ rentowy lub wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności, pomimo upływu terminu nie przekazał odwołania wraz z aktami sprawy do sądu, ubezpieczony albo osoba odwołująca się od orzeczenia zespołu może wnieść ponaglenie. Do postępowania wszczętego na skutek ponaglenia stosuje się przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2023 r. poz. 775 i 803).
Gdzie wnieść odwołanie od decyzji ZUS
Odwołanie od decyzji ZUS o prawo do emerytury górniczej wnosisz do sądu okręgowego według Twojego miejsca zamieszkania za pośrednictwem oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który wydał zaskarżoną decyzję. Sprawę z Twojego odwołania będzie rozpoznawał wydział pracy i ubezpieczeń społecznych.
Oznacza to, że odwołanie kierujesz do sądu okręgowego według Twojego miejsca zamieszkania, za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Odwołanie adresujesz do sądu okręgowego wydziału pracy i ubezpieczeń społecznych ale składasz w biurze podawczym dowolnej jednostki ZUS oddziału, który wydał zaskarżoną decyzję lub korespondencyjnie na adres oddziału ZUS.
Ważne! Jeżeli odwołanie będziesz wnosił korespondencyjnie pamiętaj, aby nadać je listem poleconym (rejestrowanym). Data stempla pocztowego jest wówczas datą wniesienia odwołania. Powyższa zasada dotyczy tylko korespondencji nadanej za pośrednictwem Poczty Polskiej.
Jak wnieść odwołanie od decyzji ZUS o prawo do emerytury górniczej
Odwołanie o prawo do emerytury górniczej możesz sporządzić na piśmie albo ustnie do protokołu. Rekomenduję jednak zaskarżanie decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w formie pisemnej ze względu na możliwość wcześniejszego przygotowania swoich wniosków i twierdzeń na poparcie stawianych tez oraz forma ta umożliwia wypowiedzenie się co do ustaleń poczynionych przez organ rentowy, wykazanych na decyzji odmownej.
W formie pisemnej możesz na spokojnie odnieść się do twierdzeń organu rentowego oraz przytoczyć swoje własne. Odwołanie przygotowane w domu będzie dużo bardziej merytoryczne, niż te wniesione za pośrednictwem protokołu.
Odwołanie od decyzji ZUS wnosisz w dwóch egzemplarzach. Jeden dla organu rentowego, drugi dla sądu okręgowego. Jeśli składasz dokument w biurze podawczym ZUS powinieneś mieć również przygotowany trzeci egzemplarz, na którym zostanie potwierdzone (dla Ciebie, do domowego archiwum) wniesienie odwołania w terminie. Wówczas pracownik organu rentowego powinien potwierdzić na Twoim egzemplarzu przyjęcie dokumentów przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Jak napisać odwołanie od decyzji ZUS o prawo do emerytury górniczej
W związku, że rekomendowanym przeze mnie sposobem wniesienia odwołania jest forma pisemna, poniżej skupimy się na elementach, które takie odwołanie powinno zawierać, aby skutecznie wnieść je do sądu okręgowego oraz, aby możliwie sprawnie Twoja sprawa została rozpoznana przez skład orzekający. Odwołanie od decyzji ZUS możesz napisać odręcznie albo maszynowo, na przykład na komputerze i wydrukować je w odpowiedniej ilości egzemplarzy. Jeżeli do odwołania zamieszczasz załączniki musisz dołączyć je do każdego egzemplarza odwołania.
Twoje dane identyfikacyjne oraz data i miejsce sporządzenia pisma
Od góry w lewym narożniku pisma umieść swoje dane identyfikacyjne: imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, numer telefonu kontaktowego oraz adres poczty elektronicznej (e-mail) jeśli z niego korzystasz.
W prawnym górnym narożniku wpisz datę sporządzenia odwołania oraz miejscowość, w której sporządzasz pismo.
Oznaczenie organu i sądu, do którego kierowane jest odwołanie od decyzji ZUS
Pod miejscowością i datą sporządzenia pisma, po prawej stronie wpisz pełną nazwę sądu okręgowego, do którego kierujesz pismo. Poniżej dopisz numer i wydział, który będzie rozpoznawał Twoją sprawę, jak również adres sądu. Poniżej dopisz “za pośrednictwem:” oraz wpisz pełną nazwę jednostki ZUS, która wydała zaskarżoną decyzję (oddział ZUS) oraz adres tej jednostki.
Przykład:
Sąd Okręgowy w Gliwicach
VIII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
ul. Kościuszki 15, 44-100 Gliwice
za pośrednictwem:
Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Oddział w Zabrzu
ul. Szczęść Boże 18, 41-800 Zabrze
Ważne! Oddział i adres Zakładu Ubezpieczeń Społecznych znajdziesz na decyzji ZUS. Adres oraz numer wydziału pracy i ubezpieczeń społecznych znajdziesz na stronie internetowej sądu okręgowego, według Twojego miejsca zamieszkania.
Znak sprawy zaskarżonej decyzji
Poniżej, od lewej wpisz znak sprawy organu rentowego, który został nadany wydanej decyzji, którą chcesz zaskarżyć do sądu okręgowego. Znak sprawy znajdziesz na decyzji wydanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Określ wartość przedmiotu sporu w sprawie o prawo do emerytury górniczej
Na odwołaniu od decyzji ZUS, poniżej znaku sprawy powinieneś wpisać wartość przedmiotu sporu. Wartość tę określasz w polskich złotych oraz zaokrąglasz w górę do pełnych złotych. Oznacza to, że w wartości przedmiotu sporu nie wpisujesz groszy. Wartość przedmiotu sporu (WPS) możesz wpisać liczbowo i słownie.
Nagłówek pisma procesowego - odwołania od decyzji ZUS o prawo do emerytury górniczej
Na środku pisma, drukowanymi literami wpisz: odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w (wpisz miejscowość oddziału).
Nagłówek stanowi wstępne określenie kierowanego przez Ciebie pisma procesowego, które będziesz składał do sądu za pośrednictwem ZUS.
Wskazanie wniosków, zarzutów oraz dowodów na poparcie własnych twierdzeń
Jest to najważniejsza część pisma procesowego, które będziesz wnosić do sądu. W tym miejscu, wskaż, że działasz w imieniu własnym, określ czy zaskarżasz decyzję w całości, czy też części. Jeśli wskażesz, że zaskarżasz decyzję w całości, kontroli sądowej będzie podlegała cała decyzja o odmowie przyznania prawa do emerytury górniczej. Wskaż, o co wnosisz, na przykład: “wnoszę o zmianę decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Zabrzu w ten sposób, aby przyznać mi prawo do emerytury górniczej, począwszy od spełnienia warunków do jej ustalenia”.
W tym miejscu możesz określić zarzuty do decyzji odmawiającej prawa do emerytury górniczej, na przykład: “zaskarżonej decyzji zarzucam nieuwzględnienie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych okresów pracy górniczej wykonywanej przeze mnie stale i w pełnym wymiarze czasu pracy w okresie od 01.03.2014 r. do 31.05.2017 r.”.
Ostatnim elementem tej części pisma procesowego będzie złożenie wniosków dowodowych. Weź pod uwagę, aby kierowane do sądu wnioski były merytoryczne oraz potwierdzały fakty i okoliczności, które przytaczasz w treści całego pisma. Wniosek dowodowy może brzmieć: “wnoszę o dopuszczenie dowodu z zeznań świadka Jana Kowalskiego, zamieszkałego pod adresem ul. Sądowa 1/1, 44-100 Gliwice na potwierdzenie faktu wykonywania przeze mnie pracy stale i w pełnym wymiarze czasu pracy pod ziemią w okresie od 01.03.2014 r. do 31.05.2017 r.”. Innym przykładu wniosku dowodowego może być: “zobowiązanie archiwum zakładowe przy kopalni do złożenia do akt sprawy pełnej dokumentacji osobowej na potwierdzenie faktu wykonywania pracy pracy górniczej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy w okresie mojego zatrudnienia.”.
Uzasadnienie odwołania od decyzji ZUS o prawo do emerytury górniczej
W uzasadnieniu przytocz wszystkie fakty, począwszy od złożenia przez Ciebie wniosku o emeryturę górniczą. Opisz jakie dokumenty złożyłeś oraz jakie są Twoje oczekiwania. Rozwiń to, z czym nie zgadzasz się z organem rentowym, wskaż błędy organu rentowego i przytocz swoje twierdzenia. Opisz merytorycznie najważniejsze informacje, a pomiń emocjonalne odniesienia do wydanej decyzji odmownej.
Pamiętaj! Twoje odwołanie ma być merytoryczne, a nie emocjonalne. Skup się na najważniejszych faktach i okolicznościach, które mają udowodnić, że to Ty masz rację a nie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Podpis odwołującego i załączniki do odwołania
Na zakończenie sporządzonego odwołania musisz pamiętać o jego podpisaniu co najmniej nazwiskiem, w sposób czytelny. Zwróć uwagę, że podpis nie powinien być parafką. Pod podpisem, od lewej strony wypisz jakie dokumenty załączasz do odwołania. W każdym przypadku pamiętaj, aby w załącznikach wymienić odpis odwołania dla organu rentowego. W tym miejscu wyszczególnij wszystkie dokumenty, jakie załączasz do Twojego pisma procesowego.
Pomoc w sprawie o prawo do emerytury górniczej
Jeżeli potrzebujesz pomocy w sprawie o emeryturę górniczą możesz rozważyć dokonanie zakupu telefonicznej konsultacji prawnej celem niezwłocznego przeprowadzenia porady prawnej lub podjąć kontakt z Sekretariatem, aby omówić Twoją sprawę i ustalić warunki przyjęcia jej w prowadzenie.
Szybki kontakt z Kancelaria Szczodry
W przypadku dodatkowych pytań możesz nawiązać szybki i bezpośredni kontakt z sekretariatem Kancelarii Szczodry. Zostaw wiadomość, aby uzyskać dodatkowe informacje – odpowiedź na Twoje pytania, prośbę o kontakt telefoniczny albo uzyskaj informacje o sposobie przyjęcia sprawy w prowadzenie.