Wnosząc odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych musisz określić właściwość sądu, który będzie rozpoznawał Twoją sprawę. Właściwość sądu określisz na podstawie przepisów zawartych w kodeksie postępowania cywilnego. Zapoznaj się z artykułem i zaadresuj swoje odwołanie do właściwego sądu.
Pamiętaj! Odwołanie od decyzji ZUS wnosisz do sądu za pośrednictwem oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który wydał zaskarżoną przez Ciebie decyzję.
Właściwość miejscowa sądu w sprawie o odwołanie od decyzji ZUS
Odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wnosisz do sądu właściwego ze względu na Twój adres zamieszkania. Oznacza to, że wybierając właściwy sąd nie jest istotny Twój adres zameldowania, czy adres korespondencyjny.
Odwołanie od decyzji ZUS będzie rozpoznawał sąd I instancji, którym w zależności od rodzaju sprawy będzie sąd rejonowy albo sąd okręgowy, zgodnie z Twoim miejscem zamieszkania.
Zasadą jest, że sądem I instancji w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych właściwe są sądy okręgowe. Sądy rejonowe orzekają tylko w sprawach, które zostały wyszczególnione przez ustawodawcę w kodeksie postępowania cywilnego.
Właściwość sądów rejonowych w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych
Do właściwości sądów rejonowych w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych, należą postępowania:
- o zasiłek chorobowy, wyrównawczy, opiekuńczy, macierzyński oraz pogrzebowy;
- o świadczenie rehabilitacyjne;
- o odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy rolniczej, wypadku w drodze do pracy lub z pracy, wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, wypadku lub choroby zawodowej pozostającej w związku z czynną służbą wojskową albo służbą w Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Biurze Ochrony Rządu, Służbie Ochrony Państwa, Służbie Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej i Służbie Celno-Skarbowej;
- o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności;
- o ustalenie poziomu potrzeby wsparcia.
Oznacza to, że dla wszystkich pozostałych spraw właściwe będą sądy okręgowe według miejsca zamieszkania odwołującego. Zatem sądy okręgowe będą rozpoznawały sprawy o: emeryturę, rentę, o ustalenie kapitału początkowego, o podleganie ubezpieczeniom społecznym, o rekompensatę za pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o podleganie ubezpieczeniom społecznym.
art. 477 [8] kodeksu postępowania cywilnego
§ 1. Do właściwości sądów okręgowych należą sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych, z wyjątkiem spraw, dla których zastrzeżona jest właściwość sądów rejonowych.
§ 2. Do właściwości sądów rejonowych należą sprawy:
1) o zasiłek chorobowy, wyrównawczy, opiekuńczy, macierzyński oraz pogrzebowy;
2) o świadczenie rehabilitacyjne;
3) o odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy rolniczej, wypadku w drodze do pracy lub z pracy, wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, wypadku lub choroby zawodowej pozostającej w związku z czynną służbą wojskową albo służbą w Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Biurze Ochrony Rządu, Służbie Ochrony Państwa, Służbie Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej i Służbie Celno-Skarbowej;
4) o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności;
4a) o ustalenie poziomu potrzeby wsparcia.
5) (uchylony)
6) (uchylony)
Zmiana właściwości sądu w sprawach zabezpieczenia społecznego
Zgodnie z art. 38 § 3 k.p.c., sąd właściwy do rozpoznania sprawy może na zgodny wniosek stron przekazać sprawę innemu sądowi równorzędnemu, jeżeli przemawiają za tym względy celowości.
Oznacza to, że jako odwołujący możesz wnieść o zmianę właściwości miejscowej sądu, ale Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie musiał wyrazić zgodę na dokonanie tej czynności.
Szybki kontakt z Kancelaria Szczodry
W przypadku dodatkowych pytań możesz nawiązać szybki i bezpośredni kontakt z sekretariatem Kancelarii Szczodry. Zostaw wiadomość, aby uzyskać dodatkowe informacje – odpowiedź na Twoje pytania, prośbę o kontakt telefoniczny albo uzyskaj informacje o sposobie przyjęcia sprawy w prowadzenie.